logo

Štrbské Pleso

Štrbské pleso je najvyššie položená osada vo Vysokých Tatrách. Osada vznikla pri jazere s rovnakým názvom, ten bol odvodený od jeho pozície v historickom Štrbskom chotári. Pod týmto názvom ho spomína ho ako prvý v r. 1644 David Frölich, slovenský prírodovedec, geograf a autor prvej systematickej geografie v Uhorsku a encyklopedického sprievodcu po európskych krajinách. Pleso bolo známe miestnym obyvateľom už od dávnych čias. A boli to paradoxne Štrbčania, ktorí sa v r. 1860 pokúsili o jeho vypustenie aby „miesto bezcennej mláky získali pasienok" (J. Andráši, et. all, 1991). Vtedy ešte netušili, že už o niekoľko rokov sa však začne jeho nová historická epocha: v r. 1872 na jeho južnom brehu bola ako prvá postavená poľovnícka chatka zemepána J. Szentiványiho, vďaka Uhorskému karpatskému spolku v r. 1785 pribudla turistická ubytovňa a v krátkom čase tu vyrástli aj kúpeľný dom, vilky, reštaurácie a hotely. V r. 1885 je už osada liečivými kúpeľmi, v r. 1906 boli postavené ďalšie hotely Hviezdoslav a Kriváň.

Cesta v podhorí Tatier spájajúca Smokovce a Štrbské Pleso bola vybudovaná v r. 1885, v r. 1895 sa začala budovať ozubnicová železnica Štrba - Štrbské pleso. 13. augusta 1912 bola uvedená do prevádzky elektrická železnica, čím vzniklo prepojenie nieln zo Starým Smokovcom ale aj Popradom.

V r. 1935 tu boli usporiadané majstrovstvá sveta v severských kombináciách FIS. Po 2 sv. vojne boli pôvodné hotely premenené na protiastmatické sanatóriá, na ich mieste však pred ďalšími lyžiarskými majstrovstvami sveta v r. 1970 vystavali nové ubytovacie a stravovacie zariadenia. V tomto období taktiež pribudol rozsiahly športový areál a rastúcemu významu strediska boli prispôsobené aj zmeny v infraštruktúre: boli vybudované nové objekty železnice, nová elektrická zubačka, budova spojov, parkovisko, obchodný dom ... 

K ďalšej významnejšej výstavbe na Štrbskom Plese až do obdobia posledných rokov už nedochádzalo.

Štrbské Pleso na mape

Moment, vykresľujem mapu ....
Kliknite na obrázok na mape.
Mapu môžete približovať posuvnou mierkou v ľavej časti obrazovky, alebo stačí dvakrát kliknúť na región, ktorý chcete zobraziť.
Vpravo hore zvoľte Mapa pre mapu, Satelitné pre fotografické zobrazenie a Hybridné pre kombináciu oboch.
späť na SME.sk
Ďalšle možnosti členenia
Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s. | Copyright Virtuálny sprievodca, o.z.