logo

Arborétum - Mlyňany

2.4.2009

Arborétum Mlyňany sa nachádza v okrese Zlaté Moravce, v Podunajskej pahorkatine, v katastri dvoch obcí- Vieska nad Žitavou a Tesárske Mlyňany. Rozlohou 67 ha sa radí medzi najväčšie parky v strednej Európe. Obsahuje najväčšiu a najbohatšiu zbierku vždyzelených a cudzokrajných rastlín a drevín na Slovensku. Vyše 2300 druhov rastlín je v parku usporiadaných podľa krajín, z ktorých pochádzajú - východná a stredná Ázia, Kaukaz, ďaleký Východ, Severná Amerika atď.. Arborétum obsahuje 3 náučné chodníky. Najkrajšou časťou je časť Starý park, známy aj pod názvom Amrózyho park, ktorý je srdcom celého arboréta. V Starom parku sa nachádza neoklasicistický kaštieľ s vežou so zaujímavou zadnou bránou. Každý kameň použitý na výstavbu tejto brány bol privezený z iného slovenského lomu.

Park založil Štefan Ambrózy - Migazzi v roku 1892. Verejnosti je prístupný v mesiacoch apríl až september. Najkrajší je v mesiacoch máj a jún, kedy tu kvitnú krásne exotické druhy kvetín. Arborétum sa právom označuje za „Zelenú živú mapu sveta". Nachádzajú sa tu rastliny a dreviny z každého kúta sveta. Takýto park v podobných klimatických podmienkach nenájdeme nikde inde.

 

Názov: Arborétum Mlyňany SAV

Adresa: Vieska nad Žitavou č. 178, 951 52 Slepčany
Tel.: +421-37-6334211
Fax: +421-37-6426931
Zaujímavosti: Romantický kaštieľ z r. 1894, obklopený 67 ha zeleného parku, v ktorom sa nachádza viac ako 2300 druhov vzácnych cudzokrajných drevín.
Zdroj informácií: arboretum.sav.sk

Arborétum - Mlyňany na mape

Moment, vykresľujem mapu ....
Kliknite na obrázok na mape.
Mapu môžete približovať posuvnou mierkou v ľavej časti obrazovky, alebo stačí dvakrát kliknúť na región, ktorý chcete zobraziť.
Vpravo hore zvoľte Mapa pre mapu, Satelitné pre fotografické zobrazenie a Hybridné pre kombináciu oboch.
späť na SME.sk
Ďalšle možnosti členenia
Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s. | Copyright Virtuálny sprievodca, o.z.