logo

NP Slovenský raj

Krasová oblasť Slovenský raj sa nachádza na pomedzí Spiša a Gemera západne od Spišskej Novej Vsi. Je súčasťou Slovenského rudohoria. Názov bol prvýkrát použitý v roku 1921 v časopise Krásy Slovenska.

Turistov lákajú početné rokliny a vodopády, ktoré vo vápencoch vytvorili malé potôčiky. Slúži im hustá sieť turistických chodníkov a päť náučných chodníkov s rebríkmi, lávkami a stupačkami. Najnavštevovanejšími časťami Slovenského raja sú rokliny Suchá Belá a Veľký Sokol, kaňon Prielom Hornádu, Kláštorisko, kde sa nachádzajú zrúcaniny kartuziánskeho kláštora, či Dobšinská ľadová jaskyňa, jediná verejnosti sprístupnená jaskyňa v oblasti, ktorá je aj zapísaná v zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Najvhodnejšími vstupnými bránami do raja sú strediská Čingov, Podlesok a Dedinky.

Územie bolo pre svoju jedinečnosť vyhlásené v roku 1964 za prvú chránenú krajinnú oblasť vo vtedajšom Československu a v roku 1988 preradené do kategórie národných parkov. Národný park Slovenský raj má rozlohu 19 763 ha a presahuje hranice geomorfologického celku Slovenský raj. Nachádza sa v ňom 12 národných prírodných rezervácií, 8 prírodných rezervácií, dve národné prírodné a jedna prírodná pamiatka a jeden chránený areál, pre ktoré platia prísnejšie pravidlá ochrany.

NP Slovenský raj na mape

Moment, vykresľujem mapu ....
Kliknite na obrázok na mape.
Mapu môžete približovať posuvnou mierkou v ľavej časti obrazovky, alebo stačí dvakrát kliknúť na región, ktorý chcete zobraziť.
Vpravo hore zvoľte Mapa pre mapu, Satelitné pre fotografické zobrazenie a Hybridné pre kombináciu oboch.
späť na SME.sk
Ďalšle možnosti členenia
Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s. | Copyright Virtuálny sprievodca, o.z.