logo

Košice - obec Ťahanovce - centrum obce

- -75 +
Tento obsah vyžaduje/This content requires Adobe Flash Player a prehliadac s povoleným JavaScriptom /and a browser with JavaScript enabled.
vložiť na stránku:
490px
640px
vlastná

Mestská časť Košíc - Ťahanovce leží v severnej časti mesta a tvorí ju bývalá samostatná obec Ťahanovce a sídlisko Ťahanovce na kopci nad ňou. Ťahanovce sa v písomnostiach spomínajú prvýkrát už v r. 1263. Samostatnou obcou boli Ťahanovce až do r. 1969, potom sa stali súčasťou mesta Košice. Kvôli plánom rozvoja mesta Košice boli Ťahanovce odsúdené na likvidáciu. 40 rokov zákazu výstavby v obci sa odrazilo v prevahe starých domov nad novými ako aj v celkovom ráze obce. Do 2. tisícročia vkročila s počtom vyše 1700 obyvateľov a s veľkým potenciálom vzostupu.
V centre obce sa nachádza kostol sv. Anny, ktorý je dominantou námestia, a na miestnom cintoríne stojí historický kríž, ktorý je cennou historickou pamiatkou.

Ďalšie panorámy v kategórii: Košice - obec Ťahanovce

Názov: Mesto Košice

Adresa: Magistrát mesta Košice, Tr. SNP 48/A, 040 11 Košice
Tel.: +421-55-6419111

Prvá písomná zmienka: 1230
Obyvateľov: 234 237 (31.12.2007)
Domov: 12565

Národnosť: slovenská 89%, maďarská 3,79%, rómska 2,14%, rusínska 0,54%, ukrajinská 0,46%, česká 1,19%, nemecká 0,17%, moravská 0,06%, poľská 0,05%
Náboženstvo: rím. katolícke 58,30%, evanjelické a.v. 4,11%, gr. katolícke 7,55%, pravoslávne 1,45%, čs. husitské 0,05%, bez vyznania 19,35%, ostatné 0,22%, nezistené 4,88 %
Štatistické informácie: SODB 2001

Zaujímavosti: Mestská pamiatková rezervácia, medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí: Dóm sv. Alžbety, Kaplnka sv. Michala, Urbanova veža, Štátne divadlo, Levočský dom, Andrášyiho palác, Župný dom, Stará radnica, Žobrákov dom, Biskupský palác, Jakabov palác, Hotel Európa, Hadík-Barkócziho palác, Pongrácovsko-Forgáčovský palác, Csáky-Dežöfiho palác, Kráľovský dom, Miklušova väznica, Kapitánsky palác, Knižnica Jána Bocatia, Východoslovenské múzeum, Mestské hradby, kostol Dominikánov, kostol na Kalvárii, morová kaplnka sv. Rozálie, Kostol sestričiek uršuliniek, Seminárny kostol, Kalvínsky kostol, špitálsky kostol sv. Ducha, Ev. kostol, Premonštrátny kostol, Gr. kat. kostol Narodenia Panny Márie, Synagógy. Kúpaliská, štadión, golf, paintball, bobová dráha, kolkáreň, relaxačné centrá, tenisové kurty, športoviská, lyžiarske strediská.
Zdroj informácií: statistics.sk


Táto panoráma je zaradená do týchto kategórií

Tématické členenie:

Kultúra a história > Kostoly a náboženské objekty > Kaplnky a rotundy
Príroda a krajina > Ročné obdobia > Jar
Príroda a krajina > Sídla > Ulice

Turistický región:

Turistický región > Košice a okolie

Región:

Košice - na mape

Moment, vykresľujem mapu ....
Kliknite na obrázok na mape.
Mapu môžete približovať posuvnou mierkou v ľavej časti obrazovky, alebo stačí dvakrát kliknúť na región, ktorý chcete zobraziť.
Vpravo hore zvoľte Mapa pre mapu, Satelitné pre fotografické zobrazenie a Hybridné pre kombináciu oboch.
späť na SME.sk
Ďalšle možnosti členenia
Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s. | Copyright Virtuálny sprievodca, o.z.