logo

Košice - celkový pohľad na mesto zo severu - výhľad zo stožiara lanovky

- 1442 +
Tento obsah vyžaduje/This content requires Adobe Flash Player a prehliadac s povoleným JavaScriptom /and a browser with JavaScript enabled.
vložiť na stránku:
490px
640px
vlastná

O meste Košice sa vyjadril Stanislav Rakús, literárny vedec a prozaik, že je mestom panoramatickým, mestom výhľadu a perspektívy. Panoráma, ktorá sa návštevníkovi naskytne pri pohľade na mesto Košice zo severu, z lúk pod Hradovou (466 m), mu zrejme navodí podobné pocity.
Košice sú zmesou histórie a súčasnosti. Nové moderné sídliská, rozrastajúce sa na kopcoch okolo mesta, oponujú starším, nižšie položeným častiam mesta, ukrývajúcich v svojich útrobách stopy a tajomstvá minulosti. Ako na dlani sa rozprestierajú malé domčeky i väčšie obytné budovy, uličky aj niekoľkoprúdové cesty, parky a záhrady plné stromov, vysoké paneláky, paláce či veže kostolov, a to všetko v nádhernom objatí zelených lesov, tíško sa dvíhajúcich dookola s túžbou uchovať a uchrániť to jedinečné čaro, ktorým mesto oplýva.

Ďalšie panorámy v kategórii: Košice - celkový pohľad na mesto zo severu

Názov: Mesto Košice

Adresa: Magistrát mesta Košice, Tr. SNP 48/A, 040 11 Košice
Tel.: +421-55-6419111

Prvá písomná zmienka: 1230
Obyvateľov: 234 237 (31.12.2007)
Domov: 12565

Národnosť: slovenská 89%, maďarská 3,79%, rómska 2,14%, rusínska 0,54%, ukrajinská 0,46%, česká 1,19%, nemecká 0,17%, moravská 0,06%, poľská 0,05%
Náboženstvo: rím. katolícke 58,30%, evanjelické a.v. 4,11%, gr. katolícke 7,55%, pravoslávne 1,45%, čs. husitské 0,05%, bez vyznania 19,35%, ostatné 0,22%, nezistené 4,88 %
Štatistické informácie: SODB 2001

Zaujímavosti: Mestská pamiatková rezervácia, medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí: Dóm sv. Alžbety, Kaplnka sv. Michala, Urbanova veža, Štátne divadlo, Levočský dom, Andrášyiho palác, Župný dom, Stará radnica, Žobrákov dom, Biskupský palác, Jakabov palác, Hotel Európa, Hadík-Barkócziho palác, Pongrácovsko-Forgáčovský palác, Csáky-Dežöfiho palác, Kráľovský dom, Miklušova väznica, Kapitánsky palác, Knižnica Jána Bocatia, Východoslovenské múzeum, Mestské hradby, kostol Dominikánov, kostol na Kalvárii, morová kaplnka sv. Rozálie, Kostol sestričiek uršuliniek, Seminárny kostol, Kalvínsky kostol, špitálsky kostol sv. Ducha, Ev. kostol, Premonštrátny kostol, Gr. kat. kostol Narodenia Panny Márie, Synagógy. Kúpaliská, štadión, golf, paintball, bobová dráha, kolkáreň, relaxačné centrá, tenisové kurty, športoviská, lyžiarske strediská.
Zdroj informácií: statistics.sk


Táto panoráma je zaradená do týchto kategórií

Tématické členenie:

Príroda a krajina > Ročné obdobia > Leto
Príroda a krajina > Sídla > iné
Príroda a krajina > Výhľady a pohľady zo vzduchu > Mestá a obce

Turistický región:

Turistický región > Košice a okolie

Región:

Košice - na mape

Moment, vykresľujem mapu ....
Kliknite na obrázok na mape.
Mapu môžete približovať posuvnou mierkou v ľavej časti obrazovky, alebo stačí dvakrát kliknúť na región, ktorý chcete zobraziť.
Vpravo hore zvoľte Mapa pre mapu, Satelitné pre fotografické zobrazenie a Hybridné pre kombináciu oboch.
späť na SME.sk
Ďalšle možnosti členenia
Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s. | Copyright Virtuálny sprievodca, o.z.