logo

Chľaba

Obec Chľaba leží na sútoku Ipľa a Dunaja v mieste, kde Dunaj opúšťa územie Slovenskej republiky.

Vzhľadom na svoju strategickú polohu a blízkosť Ostrihomu má obec bohatú históriu. Jej územie bolo osídlené už v praveku, prvá písomná zmienka sa datuje do roku 1138. Pôvodná obec z r. 1124 sa nachádzala bližšie k Dunaju, tá však bola zničená pri tatárskom útoku na Ostrihom v r. 1242. V období tureckých vpádov sa obec nachádzala po 150 rokov na území okupovanom Turkami - na konci okupácie bola opäť zničená. Obyvateľstvo trpelo aj v období stavovských povstaní, jeho počty zdecimoval mor.

 

Obyvateľstvo sa živilo poľnohospodárstvom, ovocinárstvom, vinohradníctvom a rybárstvom. V poradí už tretiu osadu v r. 1838 zaplavila voda Ipľa a Dunaja, ktorá siahala až po komíny domov. Z tohto obdobia pochádzajú známe vínne pivnice, pôvodne vybudované ako dočasné obydlia. V r. 2009 boli zapísané do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. V blízkosti obce je na maďarko-slovenskom pomedzí ostrov s významným archeologickým náleziskom. Ostrov Chľaba dnes patrí Maďarsku.

Chľaba na mape

Moment, vykresľujem mapu ....
Kliknite na obrázok na mape.
Mapu môžete približovať posuvnou mierkou v ľavej časti obrazovky, alebo stačí dvakrát kliknúť na región, ktorý chcete zobraziť.
Vpravo hore zvoľte Mapa pre mapu, Satelitné pre fotografické zobrazenie a Hybridné pre kombináciu oboch.
späť na SME.sk
Ďalšle možnosti členenia
Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s. | Copyright Virtuálny sprievodca, o.z.