logo

Slanské vrchy

Vulkanické pohorie Slanské vrchy sa tiahne v severo-južnom smere od Prešova na severe až po hranice s Maďarskom a predstavuje najvýchodnejší geomorfologický celok Západných Karpát. Ako majestátna hradba vyformovaná v niekoľkých etapách vulkanizmu v neogéne (mladších treťohorách) na rozsiahlom zlomovom systéme oddeľuje rovinný reliéf Košickej kotliny a Východoslovenskej nížiny.
V smere sever - juh pohorie reprezentuje 5 výrazných horských masívov budovaných prevažne andezitmi: masív Šimonky, ktorá je zároveň najvyšším vrchom pohoria (1092 m n. m. ), Makovice, Mošníka, Bogoty a Milíča.
Napriek tomu, že Slanské vrchy nepatria k našim známym turistickým destináciám, niektoré lokality sú jedinečné aj v medzinárodnom meradle. Medzi ne patria Dubnícke opálové bane a gejzír Herľany.

Listnaté lesy Slanských vrchov ukrývajú bohatstvá v podobe fauny a flóry, po celom obvode vystupujúce množstvo minerálnych prameňov, náleziská minerálnych a nerastných surovín.
V minulosti bolo v pohorí niekoľko hradov a zámkov. Milovníci histórie si dnes na svoje prídu na Zbojníckom zámku, hrádku Bodoň, zvyškoch hradu Šebeš či Slanskom hrade na juhu.

Slanské vrchy na mape

Moment, vykresľujem mapu ....
Kliknite na obrázok na mape.
Mapu môžete približovať posuvnou mierkou v ľavej časti obrazovky, alebo stačí dvakrát kliknúť na región, ktorý chcete zobraziť.
Vpravo hore zvoľte Mapa pre mapu, Satelitné pre fotografické zobrazenie a Hybridné pre kombináciu oboch.
späť na SME.sk
Ďalšle možnosti členenia
Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s. | Copyright Virtuálny sprievodca, o.z.