logo

Slanské vrchy - Zbojnícky zámok - výhľad na kotlinu

- 598 +
Tento obsah vyžaduje/This content requires Adobe Flash Player a prehliadac s povoleným JavaScriptom /and a browser with JavaScript enabled.
vložiť na stránku:
490px
640px
vlastná

Na východnom úpätí vrchu Tri oltáre (906 m) stojí nad obcou Ruská Nová Ves v nadmorskej výške 661 metrov zrúcanina stredovekého hradu s názvom Zbojnícky zámok (Zbojnícky hrad). Hrad dostal názov podľa majiteľov hradu, ktorí vraj ako zbojníci napádali a zbíjali ľud. Pochádza z prelomu 13. a 14. storočia. Volal sa "Castrum Sowar", preto aj dnes sa môžme stretnúť s názvom Soľnohrad, čo je odvodené od neďalekej obce Solivar. Z pôvodnej stavby hradu sa dodnes zachovali len zvyšky opevnenia. Na juhozápadnej strane sa z obvodového opevnenia horného hradu zachovali stopy po umiestnení paláca a fragment štvorcovej veže, na strane severnej časť murovaného obvodového opevnenia a kruhovej veže dolného hradu. Ruiny Zbojníckeho zámku na hradnom brale sú dobre badateľné z diaľky (napr. voľným okom od Prešova). Z andezitového brala sa zase ponúka nádherný výhľad na celý okolitý kraj - sever Košickej kotliny s Prešovom, Veľkým Šarišom a okolitými obcami, okolité pohoria Šarišská vrchovina, Čergov atď. Zo Zbojníckeho zámku je dokonalý výhľad na sústavu signálnych hradov - vpravo Kapušiansky, ako aj na majestátny Šarišský hradný vrch v smere za Prešovom. Územie bolo v r. 1964 vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu, kde sa na rozlohe 8 ha chráni najmä flóra skál a okolitých dubových porastov.

Ďalšie panorámy v kategórii: Slanské vrchy - Zbojnícky zámok

Ďalšie virtuálne prehliadky: Slanské vrchy

Táto panoráma je zaradená do týchto kategórií

Tématické členenie:

Kultúra a história > Pamiatky > Hrady a pevnosti
Príroda a krajina > Chránené územia NATURA 2000 > Chránené vtáčie územie (CHVÚ)
Príroda a krajina > Ročné obdobia > Jar
Príroda a krajina > Výhľady a pohľady zo vzduchu > Príroda

Turistický región:

Turistický región > Šariš

Región:

Slanské vrchy - na mape

Moment, vykresľujem mapu ....
Kliknite na obrázok na mape.
Mapu môžete približovať posuvnou mierkou v ľavej časti obrazovky, alebo stačí dvakrát kliknúť na región, ktorý chcete zobraziť.
Vpravo hore zvoľte Mapa pre mapu, Satelitné pre fotografické zobrazenie a Hybridné pre kombináciu oboch.
späť na SME.sk
Ďalšle možnosti členenia
Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s. | Copyright Virtuálny sprievodca, o.z.