logo

Vysoké Tatry - TANAP - Štrbské pleso - zasnežené pleso

- 430 +
Tento obsah vyžaduje/This content requires Adobe Flash Player a prehliadac s povoleným JavaScriptom /and a browser with JavaScript enabled.
vložiť na stránku:
490px
640px
vlastná

Štrbské pleso je najznámejšie, najnavštevovanejšie a svojou rozlohou 19,76 ha aj 2. najväčšie jazero v slovenskej časti Tatier. Leží v nadmorskej výške 1346 m ako pozostatok kvartérneho (štvrtohorného) zaľadnenia. Vzniklo rozpúšťaním ľadovej hmoty v čele ľadovcového splazu, ktorý pred sebou navŕšil obrovskú masu kameňov a balvanov - tzv. morénu. Tá sa stala priehradným telesom pre pleso, ktorého krásu a čisté priezračné vody môžeme pozorovať dodnes. Výhľad na ohromnú masu morény ako mohutný morfologický prvok vystupujúci nad okolitým podhorím možno pozorovať zo širokého okolia Štrby ako aj zo samotnej morény - z vyhliadky od liečebného domu Solisko na južnom okraji Štrbského plesa.
Ešte dávno pred príchodom turistov jazero poznali miestni drevorubači, uhliari, poľovníci či bylinkári, ako prvý ho pod dnešným názvom spomína prírodovedec a geograf Dávid Frölich v r. 1644. Štrbčania sa ho v r. 1860 pokúsili kôli „bezcennosti" vypustiť a získať tak plochu na pasienky. Do r. 1901 patrilo Szentiványiovcom, ktorí ako prví postavili na jeho brehu poľovnícku chatku. Tá dala základ neskoršej osade a významnému turistickému centru. Začiatkom 20. stor. odkúpila pleso Uhorská vláda. Koncom 19. stor. bolo umelo zarybňované, a vďaka jeho čistote sa v zimnom období jeho ľad lámal, využíval na chladiarenské účely a dovážal až do Budapešti, Berlína či Viedne.
Kôli jeho kráse a ľahkej dostupnosti, kúpeľom, ubytovacím a stravovacím zariadeniam, možnostiam turistického či športového vyžitia alebo jednoducho kôli nádhernej prírodnej scenérii ho každoročne vyhľadávajú desiatky a stovky tisícov domácich aj zahraničných návštevníkov.

Ďalšie panorámy v kategórii: Vysoké Tatry - TANAP - Štrbské pleso

19.3.2009
18.4.2009

Ďalšie virtuálne prehliadky: Vysoké Tatry - TANAP

22.12.2010
7.1.2011
22.4.2009
11.6.2010

Táto panoráma je zaradená do týchto kategórií

Tématické členenie:

Príroda a krajina > Chránené územia NATURA 2000 > Chránené územie európskeho významu
Príroda a krajina > Chránené územia SR > Národné parky (NP)
Príroda a krajina > Príroda > Pohoria
Príroda a krajina > Príroda > Vodné plochy
Príroda a krajina > Ročné obdobia > Zima

Turistický región:

Turistický región > Tatry a Severný Spiš

Región:

Vysoké Tatry - TANAP - na mape

Moment, vykresľujem mapu ....
Kliknite na obrázok na mape.
Mapu môžete približovať posuvnou mierkou v ľavej časti obrazovky, alebo stačí dvakrát kliknúť na región, ktorý chcete zobraziť.
Vpravo hore zvoľte Mapa pre mapu, Satelitné pre fotografické zobrazenie a Hybridné pre kombináciu oboch.
späť na SME.sk
Ďalšle možnosti členenia
Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s. | Copyright Virtuálny sprievodca, o.z.